Polonia na obszarze UK

Pomimo zamieszkiwania w przeróżnych punktach, nierzadko ciężkich doświadczeniach w naszym rodzinnym kraju, wryty jest w nich fakt istnienia jako Polacy.

Wielka Brytania

Autor: Tilemahos Efthimiadis
Źródło: http://www.flickr.com

Czynniki wpływające na budowanie świadomości narodowej są rozmaite. Jednym z nich jest język, który to chcą pielęgnować dzięki spotkaniom polonijnym. Popularność Wielkiej Brytanii wśród polskich emigrantów powiązana jest nie tylko z atrakcyjnością elementów gospodarczych, ale także z przychylną kulturą (język angielski, tolerancyjne społeczeństwo wielokulturowe), położeniem geograficznym wysp oraz niskimi kosztami podróży z kraju do Wielkiej Brytanii. To poprzednie, a także przychylna strategia wizowa związana z uczestnictwem w Unii Europejskiej, czynią Anglię miejscem o wiele częściej wybieranym aniżeli chociażby Stany Zjednoczone, atrakcyjne przecież pośród emigrujących Polaków jeszcze nie tak dawno temu.

Głównym i najbardziej przekonującym powodem są niewątpliwie finanse, oraz gotowośćzaznania lepszego żywota. Z wyjątkiem poszukiwania zatrudnienia rodacy wyruszają za granicę w celu uzyskania edukacji lub emigrują z kraju za rodziną bądź za miłością. Przebywanie daleko od swoich, tęsknota za rodziną byłoby nie do wytrzymania, gdyby nie polonia w [UK.

Czerwony autobus

Autor: Graham Richardson
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle często bywa, że samotna osoba oczywiście tam odnajduje wielką miłość. Planują założyć rodzinę i pozostać w Anglii, gdyż tam mają szansę na łatwiejszy start (portal internetowy, który w tym pomaga to dla przykładu: Polacy na terytorium UK).

Jest tam bardzo dużo polskich sklepików i szkół, które powodują, że nie czują się tak dziwnie. Dzieci mają możność pobierać nauki w polskich szkołach, a wspólne posiłki spożywać sporządzone ze towarów kupowanych w polskich sklepach. Całe rodziny spotykają się z innymi poprzez polonię w UK, mają szansę porozmawiać w ojczystym języku. Mają możliwość razem wspominać życie w Polsce, wymienić się nowinami i wspólnie spędzić czas.

Polonia w Anglii ogromnie się rozrasta. Kilka tysięcy ludzi zaplanowało na stałe pozostać na wyspach. Za sprawą żmudnej ciężkiej pracy i konsekwencji zrobili olbrzymią karierę, a do ojczyzny przyjeżdżają wyłącznie na urlop względnie w odwiedziny do przyjaciół.

Write a Reply or Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*