W jaki sposób rozmawiać na tematy powiązane z seksem

Każdy z nas pragnie bliskości i miłości, są to jedne z największych pragnień ludzkich, i to niezależnie tego ile ma się lat. W wypadku dzieci nie budzi to żadnych kontrowersji. Troszkę inaczej bywa w przypadku osób dorosłych. Tutaj temat bliskości i miłości ociera się o tabu. Bardzo duże znaczenie ma tu płeć osoby, dużo prościej jest bowiem kobietom objawiać swe emocje niż ich partnerom. Ci – z racji swego wychowania – nie nawykli do komunikowania swych emocji, co może prowadzić do spięć.

Stąd w związku zawsze dobrze jest prowadzić dialog, zwłaszcza o uczuciach. Trzeba przyznać że prawdopodobnie nie będą to najłatwiejsze rozmowy, niemniej jednak niezbędne dla dobra związku. Niezwykle istotne jest by tego rodzaju rozmowy prowadzić w sytuacji, kiedy obie strony będą zrelaksowane oraz mają na taką rozmowę odpowiednią ilość czasu.

Podobnie istotne, a nawet jeszcze ważniejsze będzie to w materii spraw intymnych. Rzecz jasna każdy ma swoje preferencje w sprawach erotycznych. Niegdyś ktoś mądry powiedział, że wszystko jest dozwolone o ile obie strony wyrażą na to zgodę. Musi to być zgoda wyraźna i nie budząca żadnych wątpliwości. Tak więc nie ma niczego szkodliwego w używaniu tak kontrowersyjnych gadżetów jak na przykład pejcz – jeśli obydwie strony tego chcą (tu przykłady dla zainteresowanych: ). Rzecz jasna należy zastrzec, że potencjalne cofniecie zgody powinno być bezwzględnie respektowane.

Aby zgoda na pewne postępowania seksualne była świadoma, konieczna jest wcześniejsza otwarta i spokojna rozmowa, bez używania prób nacisku, a już na pewno niedopuszczalny jest szantaż uczuciowy. Niestety, rozmowa o pragnieniach fizycznych może być jedną z najbardziej kłopotliwych dla obu ze stron. Strona wychodząca z niecodzienną ideą może spodziewać się odrzucenia z przyczyn swoich upodobań, natomiast druga strona może poczuć się potraktowana przedmiotowo, co nie jest przyjemne. Wynika stąd, że nim rozpoczniemy poruszać tak subtelne zagadnienia, musimy odpowiednio przemyśleć nie tylko swoje argumenty, ale również sposób ich przekazania (nawet gdy tematem do rozmowy ma być tak niewinny przedmiot jak dajmy na to pas do pończoch).