W jaki sposób przetrwać, gdy na zewnątrz panują upały, czyli trochę słów o domowej klimatyzacji.

W czasie upałów trudno jest wytrzymać nawet w zacienionym miejscu. Jeśli temperatura na zewnątrz przez długi czas utrzymuje się powyżej 30 stopni Celsjusza, wówczas nawet przebywanie w domu jest męczące. Zimne napoje, lody albo wentylator bywają wtedy zbawienne. Możemy jednakże zamienić nasze mieszkanie w chłodne i bardzo komfortowe miejsce. Wystarczy do tego jedynie odpowiedni klimatyzator domowy. Jak to działa i jaki sprzęt wybrać?

KLIMA-TOP
Klimatyzator działa na podobnej zasadzie co lodówka. W parowniku to znaczy odpowiedniku zamrażalnika następuje ochłodzenie otaczającego powietrza, a zaabsorbowane przez czynnik chłodniczy ciepło wędruje do skraplacza, z którego oddawane jest na zewnątrz. Całość uzupełnia sprężarka oraz wentylatory, które zwiększają przepływ powietrza wokoło skraplacza i parownika. Efektem działania klimatyzatora jest też osuszanie powietrza. Kolejną funkcją klimatyzacji jest również filtrowanie powietrza, ponieważ w każdym urządzeniu takiego typu znajduje się filtr powietrza. Za sprawą zastosowania specjalnych filtrów można oczyszczać powietrze nie tylko z wszelkich pyłów, ale też zarodków grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów, a nawet z zapachów. Może to być dla alergików. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich urządzeń. Możemy wyróżnić klimatyzatory przenośne albo stacjonarne, a ponadto monoblokowe lub typu split. Klimatyzator monoblokowy to ten, w którym w jednej obudowie zamknięto całe urządzenie. Dostępne są one zarówno w wersji przenośnejoraz stacjonarnej. Takie urządzenia są jednakże stosunkowo głośne. Innym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split, w jakim sprężarka zamontowana jest na zewnątrz budynku, a co za tym idzie te urządzenia są cichsze i bardziej komfortowe w używaniu. Zazwyczaj są również bardziej wydajne pod względem mocy chłodniczej. Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość przestawienia ich w miejsce, jakie chcemy schłodzić. Należy jednakże pamiętać o tym, że konieczne jest właściwe odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Najpopularniejsze są klimatyzatory stacjonarne typu split. Podczas wyboru właściwego urządzenia musimy pamiętać o dopasowaniu mocy chłodniczej do kubatury wnętrza, które będzie ochładzać. W przypadku klimatyzacji domowej zazwyczaj nie stosuje się skomplikowanych obliczeń lecz przyjmuje się, iż moc chłodnicza powinna być równa 0,1 kW na każdy metr kwadratowy R

Klimatyzatory są coraz bardziej popularne i dostępne nie tylko dla zamożnych ludzi. Oprócz chłodzenia mogą pełnić również inne funkcje, jak np. oczyszczanie i osuszanie powietrza, a nawet ogrzewanie w chłodne dni. Zanim nadejdą upały warto jest zaopatrzyć się w klimatyzator (www.klimatop.pl), aby mieć odrobinę ochłody gdy na zewnątrz będzie gorąco.

Write a Reply or Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*