Dziś garść informacji o zmianach w prawie.

Nie wiem czy wiecie ale w sierpniu 2014 roku weszła w życie ustawa o deregulacji zawodów, która oficjalnie uwolniła zawód księgowego. Minęło już sporo czasu od tego zdarzenia jednak nadal wiele osób nie wie czy zlecenie odpowiedzialności za rozliczenia z ZUS i Urzędem Skarbowym, księgowym bez certyfikatu, jest sensowną decyzją. Każdy przedsiębiorca pragnie być obsłużony przez kompetentnego księgowego.

księgowość

Czy jednak certyfikat jest tego gwarancją? Panuje przekonanie, że certyfikowany księgowy zrobi swoją pracę dużo lepiej niż ten nie posiadający certyfikatu. Jednak okazuje się, że papierek niekoniecznie jest zapewnieniem kompetencji – uwolnienie zawodu księgowego. Rynek dość szybko sprawdził ten problem i wyszło, że nawet bez certyfikatu księgowi są profesjonalni, dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków a także wykonują usługi na najlepszym poziomie. Świadomy właściciel wybiera księgowego z wiedzą a nie z certyfikatem. Kolejną zmianą jest zmiana w zakresie wystawiania faktur – chodzi o wprowadzenie wystawiania faktur w systemie MOSS. System ten obowiązuje w Polsce od ubiegłego roku. Jest to system rozliczania się z odbiorcą zagranicznym z kraju członkowskiego UE przez fakturę. Krótko mówiąc właściciel oferujący usługi elektroniczne, telekomunikacyjne a także nadawcze w kraju członkowskim jest opodatkowany i zarejestrowany właśnie w tym kraju – fakturowanie MOSS. W naszym kraju sporządzanie faktur VAT odbywa się bez zmian – faktura musi być w postaci papierowym a także posiadać informacje regulowane przez prawo. W temacie deklaracji MOSS – wysyła się ją tylko w formie elektronicznej, do 20 dnia każdego miesiąca po kwartale w którym odbyło się rozliczenie.

fakturowanie

Autor: VLCineaste
Źródło: http://www.flickr.com

Ciekawą zmianą w zakresie prowadzenia sklepu internetowego są zmiany w zakresie praw konsumenta (skuteczne prowadzenie sklepu internetowego). Ustawa wnosi 14 dniowy termin na złożenie przez kupującego oświadczenia o odstąpieniu od zawartej umowy. Dodatkowo nabywca musi być prawidłowo powiadomiony o wszelkich prawach a także obowiązkach najpóźniej w momencie złożenia oferty zawarcia umowy na odległość. Oznacza to, że wszelkie informacje podyktowane prawem należy zamieścić już w treści strony internetowej sklepu online. Zmiany w przepisach co chwilę się zdarzają jednak to naszym interesem jest je wyszukiwać by nie dać się oszukać nawet w najprostszej sprawie. Potrzeba kilka minut w internecie.