Życie studenta bez ksero, czy to możliwe?

Wynalezienie druku przez Gutenberga bezsprzecznie było jednym z ważniejszych osiągnięć cywilizacyjnych minionego tysiąclecia. Ciężko przychodzi nam sobie wyobrazić, iż przedtem, ręczne przepisywanie Biblii trwało około czterech lat. Wynalazek druku pozwalał powielać tysiące stron każdego dnia, zaś dostępność książek pomogła w rozpowszechnianiu informacji i ułatwiła zdobycie wykształcenia. W dzisiejszych czasach, ponad 500 lat później podobne sukcesy możemy przypisać kserokopiarce, która to niejako kontynuuje dzieło Gutenberga.

kolejka uczników do kserokopiarki

Autor: Matthew Cua
Źródło: http://www.flickr.com
Kserokopiarka czy drukarka wysoce ulepszyły pracę większości branż. Obecnie możliwe jest przygotowanie projektu w Sydney, nocą czasu polskiego, przesłanie faksem lub internetem do Wrocławia, gdzie rano czasu miejscowego propozycję – po ówczesnym wydrukowaniu można przedstawić klientowi.

Chcemy Cię namówić do równie ciekawych wątków, które przygotowaliśmy dla Ciebie z radością. Zatem kliknij w źródło i przeglądaj to, na co będziesz miał chęć.

Każdy zainteresowany widzi przed oczyma ksero oferty, z którą może się zapoznać.

Kserowanie ułatwiło życie również uczniom i studentom. W końcu nie muszą już, jeżeli nie dysponują wystarczającą ilością czasu, przepisywać notatek kolegi tudzież treści wykładu, który ich ominął. Wystarczy, że pójdą do jednej z firm usługowych ksero Wrocław, jakich na terenie uczelni czy w szkole lub w jej sąsiedztwie jest wiele.

Zapewne nieraz mieliśmy okazję spotkać się ze stwierdzeniem, iż powielanie książek nie jest legalne. Nic bardziej mylnego, można kserować książkę, ale tylko do własnego użytku. Na każdą ryzę papieru, każdą kserokopiarkę i inne urządzenie mogące służyć tworzeniu kopii, nałożona jest specjalna opłata tzw. opłata reprograficzna, która trafia do odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania. Jej obowiązkiem jest dostarczenie tych funduszy podmiotom uprawnionym. W dużym skrócie – na każdą kartkę, którą kupujemy nałożony jest specjalny podatek, który ma służyć skorygowaniu potencjalnych strat. Mamy więc prawo zeskanować całą publikację, nawet w bibliotece. Prawo autorskie nie stawia żadnych ograniczeń, pozwala na to w ramach tzw. dozwolonego użytku. Znajmy więc swoje prawa, ale też respektujmy prawa wydawców – .

Write a Reply or Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*