Polska stawia na słońce i elektrownie solarne

Wbrew ciągle panującym w naszym państwie bajkom na temat fotowoltaiki, w naszej ojczyźnie słońca wcale nie brakuje i nie ma przyczyn aby z niego nie skorzystać. 9 czerwca tego roku ponad połowa energii zużytej w Niemczech czerpało z paneli fotowoltaicznych.
Jako że tuż za zachodnią granicą można „produkować energię“, to czemu nie w Polsce? Przypomnijmy, że do wytwórczości energii nie jest nieodzowne ani bezchmurne niebo, ani także równikowa temperatura.

zegarek

Autor: life.in.colour
Źródło: http://www.flickr.com
Wysoki biurowiec

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd również w Polsce „rosną” farmy fotowoltaiczne, zaś Polacy coraz częściej inwestują w tego rodzaju źródła.

Masz ochotę poznać więcej ciekawych danych na omawiany temat? To poczytaj więcej (http://www.kingspan.com/pl/pl-pl/produkty/woda-i-scieki/oczyszczalnie-z-dofinansowaniem), które akurat takie informacje mają.

Nasz potencjał można oszacować na konkretnych przykładach. Farmę fotowoltaiczną wznosi się stosunkowo błyskawicznie. Jej konstrukcja nie jest ogromnie zawiła i nie wiąże się z dewastacją środowiska naturalnego.

Czy ten wpis wciągnął Cię bez reszty? Jeśli tak, to zobacz także inny polecany artykuł, który zawiera podobne interesujące wiadomości.

Minusem będzie to, że konstrukcja farmy naziemnej, w odróżnieniu od dachowej, konfiskuje ziemię. Ale cały czas jest to jedna z w największym stopniu ekologicznych oraz efektywnych odmian generowania prądu. W październiku 2011 roku uruchomiono pierwszą w Polsce farmę fotowoltaiczną. Naziemna farma o sile 1MW odnajduje się w Wierzchosławicach (woj. małopolskie) – możesz obejrzeć je tu: zielona-firma.biz/. Koszt budowy praktycznie bezobsługowej instalacji wyniósł mniej więcej 10 mln zł. Jedną drugą wydatków pokryto ze środków unijnych, zaś pozostałość uzyskano z preferencyjnego kredytu z WFOŚiGW . Elektrownia solarna w naszej ojczyźnie naturalnie najbardziej skutecznie pracuje od wiosny do jesieni, lecz zimą również nie zostaje bezowocna.

Od kilku lat mówi się również o projektach rozbudowy tej elektrowni.
W farmy fotowoltaiczne inwestują firmy, osoby prywatne, gminy itp. Powodów jest mnóstwo: poczynając od oszczędności, natomiast kończąc na czystym powietrzu, które uzyskujemy za pomocą farm fotowoltaicznych.