Jakiego rodzaju drewnem trzeba palić w kominku? Jakie jest najbardziej odpowiednie i właściwie czemu?

Gdy palimy w kominku, to w sezonie grzewczym zużywamy od pięciu do piętnastu metrów sześciennych drewna. Oczywiście jest to zależne od ogrzewanego pomieszczenia, regularności spalania i występującej pogody, ale tego typu wartość ma miejsce. To dosyć sporo, tak więc przed kupnem drewna do kominka, powinniśmy pomyśleć poważne nad wyborem najlepszego rodzaju opału.

drewno kominkowe

Autor: Blomus
Źródło: Blomus
Początkowo powinniśmy wiedzieć, iż do palenia w kominkach nie poleca się szczególnie drewna drzew iglastych. Tego rodzaju drewno posiada bardzo dużo żywicy, która w czasie spalania strzela i zanieczyszcza najbliższe otoczenie trudnymi do zlikwidowania plamami. Ponadto, wytwarza się sporo dymu i sadzy, jaka osiada na ściankach kominka oraz w przewodzie kominowym. Tego typu wad z pewnością na ma drewno drzew liściastych.

Zainteresowały Cię przedstawione przez nas posty? Więc z radością pragniemy powiedzieć Ci, że czeka na Ciebie kolejny ciekawy artykuł (http://maszyny.inter-bis.pl/) pod widniejącym linkiem.

Ma ono mało żywicy, spala się równo i w sumie nie produkuje sporej ilości dymu, więc kominek długo pozostaje wolny od zabrudzeń. Zwłaszcza niezwykle wartościowe jest twarde drewno, czyli dąb lub buk, ponieważ podczas spalania zapewnia najwięcej ciepła.

Jeszcze bardziej nieodpowiednie jest za to drewno miękkie, jak lipa i topola, bo jest mniej kaloryczne. Jak kupujemy twarde, wysokokaloryczne drewno, to nie tak często trzeba będzie dokładać do ognia – zobacz link. A to w konsekwencji oznacza mniej opału do ogrzania domu. Sprawdźmy różnorodne rodzaje drewna. Brzoza dosyć łatwo płonie i to nawet krótko sezonowana. Niestety dosyć błyskawicznie się spala.

Uważasz ten artykuł za ciekawy? Wejdź na odnośnik do źródła (http://www.motoargo.pl/firm-pol-1549373093-KOVIX.html), które da Ci wiele niesamowicie wciągających informacji na omawiany temat.

Gwarantuje równy płomień i ma bardzo mało substancji smolistych. Buk pali się spokojnie i długo, posiada wysoką wartość opałową, podobno dąb, który co więcej zawiera garbniki o miłym gorzkim zapachu, jakie uwalniają się w okresie spalania. Drzewa owocowe spalają się powoli i równomiernie, wydzielają przyjemny aromat. Grab jest uważany za najlepszy opał, a to tego powodu, iż ma najwyższą wartość opałową. Pali się dość wolno, nie tworzy okazałego płomienia , ale za to oferuje dużo ciepła. Jesion, chociaż pali się przez długi czas, niezbyt często jest stosowany. Sprawdź wszystkie polecane odmiany drewna: .

kominek w salonie

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com
Niezbyt dobrze się łupie, ciężko go tak więc pociąć na szczapy. Olcha spala się dobrze tylko, jak jest właściwie wysuszona. Jej drewno jest określane jako jedno z najbardziej odpowiednich do wędzenia. Topola raczej się nie nadaje, bo ma bardzo niską wartość opałową, oferuje również mało ciepła. Mokra nie chce płonąć, sucha spala się bardzo szybko. Jest najlepsza na podpałkę. Drewno takiego rodzaju można kupić w wielu miejscach, dobrym przykładem jest drewno kominkowe wrocław –