Czy dzięki grupom zakupowym możemy oszczędzać?

Grupy zakupowe zrzeszają w swoich strukturach ludzi, którzy dokonują określonych transakcji przy pomocy jednego przedsiębiorstwa. Głównym celem działań tego rodzaju jest m.in. zdobycie wyższej pozycji w negocjacjach z dostawcami czy pozyskanie dogodniejszych warunków handlowych. Należąc do struktur dobrze działającej grupy zakupowej możemy liczyć np. na uzyskanie znacznie lepszych warunków cenowych, czy możliwość kupna większych ilości produktów, gdyż wspólne zakupy są znacznie bardziej opłacalne tak dla nabywających, jak i sprzedających. Zazwyczaj pojedyncze małe lub średnie przedsiębiorstwa nie posiadają odpowiedniej siły przebicia, by móc stać się bardziej konkurencyjne w konfrontacji z dużymi korporacjami. Połączenie sił daje znacznie więcej możliwości.

zakupy grupowe

Autor: kennejima
Źródło: http://www.flickr.com
Tworzenie grup zakupowych jest bardzo ściśle związane z uzyskiwaniem profitów ekonomicznych. Najczęściej grupy zawodowe działają na rynku energii elektrycznej czy gazu ziemnego, jak również usług kurierskich, telekomunikacyjnych itd. Rozwiązań jest mnóstwo. Przedsiębiorcy zazwyczaj zrzeszają się w sytuacjach, kiedy takie działanie będzie dla nich zwyczajnie atrakcyjniejsze finansowo – grupy zakupowe – więcej informacji.

Jak w każdym innym przypadku niezwykle istotną rolę odrywa cena, jaka jest podstawą działań na rynku. Nie powinniśmy zapominać jednak również o aspektu konkurencji. W przypadku większej konkurencji na rynku, firmy sympatyzujące ze sobą mogą łączyć się w grupy, eliminując swoich przeciwników. Rzecz jasna takie dosyć drastyczne podejście dotyczy w głównej mierze sektorów związanych z surowcami lub materiałami, które są strategiczne na rynku (dowiedz się więcej o firmie).

zakupy

Źródło: http://pixabay.com/

Wielokrotnie dołączenie do grupy zakupowej jest zupełnie suwerenną decyzją danego przedsiębiorstwa czy też jednostki publicznej. Podejmuje się ją w dużym stopniu z powodów ekonomicznym, mając na uwadze oszczędności, jakie można poczynić poprzez działanie w grupie. W ten sposób można bowiem zdobyć tańsze produkty, usługi lub też zaoszczędzić znacznie na kosztach operacyjnych. Niejednokrotnie jednak przystąpienie do grupy zawodowej jest spowodowane decyzją podmiotu nadrzędnego, jaki posiada pakiet kontrolny w spółkach zależnych. Bardzo często jednak także jest to związane z aspektami ekonomicznymi czy łatwiejszym dostępem do informacji, produktów itd.

Write a Reply or Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*