O wypełnienie tej deklaracji możesz być poproszony podczas wysyłania albo przywozu towarów na terenie Unii Europejskiej, sprawdź, co to intrastat

Właściciele firm muszą dopilnować, by dopełnić wszelkich formalności związanych z obrotem handlowym oraz prowadzeniem firmy. W niektórych wypadkach powinni pomyśleć o złożeniu deklaracji intrastat.

Czym ona jest?
Bosch Aerotwin
Co to takiego?
Na pewno wiele osób zastanawia się nad tym, co to w ogóle jest intrastat oraz czemu wspomniana deklaracja nie okazuje się lepiej znana.

Czy ten temat jest dla Ciebie zajmujący? Jeżeli tak, to opublikowana tu wiarygodna strona (https://www.pomnikiwroclaw.pl/) bardzo wiarygodna strona (https://www.pomnikiwroclaw.pl/) również okaże się godna uwagi!

Odkąd Polska stała się częścią Unii Europejskiej wymiana handlowa z krajami członkowskimi przypomina zwyczajną wymianę krajową i nie obliguje do wypełnienia szczególnych formalności sprawdź tutaj. Od czasu do czasu jednakże wymagana jest deklaracja intrastat przywóz oraz wywóz towarów handlowych trzeba wówczas odnotować w specjalnym systemie do badań statystycznych. Stworzenie wspomnianego systemu ma za zadanie zgromadzenie informacji o wyniku wymiany wewnątrzwspólnotowej.

Kto deklaruje intrastat i gdzie trzeba to uczynić?
Zgłoszenia intrastat dokonuje się w równym stopniu drogą tradycyjną, jak także elektroniczną. Przedsiębiorca może też przekazywać zgłoszenie na zapisie CD lub innym nośniku danych zgłoszenia intrastat. Urzędem wskazanym do gromadzenia informacji powiązanych z intrastat okazuje się Izba Celna w Szczecinie.

Jak sądzisz? Czy znajdziesz dane na omawiany temat? Z pewnością tak – przejdź po tym linku i odszukaj informacje tutaj.

Do składania wspomnianej deklaracji zobowiązani są przedsiębiorcy, których obrót handlowy przekroczył próg ustalony każdego roku przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Czas dokonania takiego zgłoszenia to dziesiąty dzień miesiąca następującego po tym, którego tyczył wywóz lub przywóz towarów.

Deklaracja intrastat nie różni się bardzo od zwykłych deklaracji dostarczanych przez właścicieli firm. Warto o niej pamiętać, gdyż niedopełnienie wymogu skutkuje karą.