Niemcy i Polska – w interesach rozumiemy się bez konieczności słów

Nasza historia jest bardzo zawiła, Inaczej myślimy w wielu sprawach, nasz związek nie był łatwy teraz jest lepiej, ale nie idealnie – mówi Polak do Niemca, na to ten drugi odpowiada: ale zaraz, zaraz, jest jedna dziedzina, nie potrzebne nam słowa, by się rozumieć? Polak się zdziwił mocno, bo do głowy przyszły mu bardzo dwuznaczne myśli. Niemiec także się zaśmiał, bo wie, że śmiesznie to zabrzmiało. Po chwili już jednak poważni potwierdzili, że rozumiemy się bez słów w interesach, w handlu między naszymi krajami.

Flaga Polski

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo, że idealnie tak naprawdę nie jest. Mają na to wpływ także różnice statystyczne i ochłodzenie koniunktury, więc obroty nie są tak wielkie jak, na przykład, w 2011 roku. Jednakowoż, Niemcy pozostają wciąż naszym partnerem gospodarczym numer jeden (25 procent). Dalej plasują się Wielka Brytania, Czechy czy Francja.

Jeśli ciekawi Cię opisywane zagadnienie, nowa treść (http://wgnpoznan.pl/status-nieruchomosci/na-wynajem/) prezentuje drobiazgowo ciekawe tematy, które okażą się niesamowicie absorbujące.

Najlepsze stosunki nasz kraj utrzymuje z Zagłębiem Ruhry (aż 23 procent całości obrotów z naszym zachodnim sąsiadem). Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest bardzo prosta, Polonia jest tam najliczniejsza, a tradycyjne więzi z Polską wpływają także na lepszą aktywność regionu. Nieźle handluje się też z Bawarią, Następnie Badenia i Saksonia Dolna (łącznie 37 procent). Dalej już jest cienko. Z landów, graniczących bezpośrednio z Polską z Brandenburią współpraca układa się najlepiej (6,3 procenta).

Radośni ludzie

Autor: Locus Research
Źródło: http://www.flickr.com

Według ekspertów, żeby handel był jeszcze lepszy wymagane jest, zarówno Polska, jak i Niemcy poradziły sobie z tak zwanymi „wąskimi gardłami”. Za najważniejszy uchodzi transport. Niestety, transport z Niemiec do Polski i na odwrót nie jest idealny. Jak twierdzą specjaliści wina leży po obu stronach. My mamy opóźnienia w budowie dróg, Niemcy zaś kłopoty na kolei (więcej informacji o transporcie Niemcy – Polska odnajdziesz na stronie www: transport pianin wrocław z niemiec do polski).

Niezmienne od wielu lat najważniejszą pozycję w handlu dzierżą maszyny (w imporcie, jak i w eksporcie). Z tej gałęzi gospodarki czerpiemy 20-25 procent obrotu, i to w obu kierunkach. Kolejne miejsce, to branża Automotive i metalowa, dalej chemia i tworzywa sztuczne. Branża spożywcza, papierowa, czy paliwowa stanowią mniej, niż 5%.

Write a Reply or Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*